fbpx

В Україні нещодавно змінилися умови нарахування трудового стажу та виходу на пенсію. Потрібно набрати колосальний стаж(35 років) і дожити до 65 років, щоб отримати обіцяні державою виплати.

А як же ж щодо заробітчан?

Якщо заробітчани не сплачують внесків до Пенсійного фонду, вони зможуть претендувати лише на соціальну пенсію з 65 років. Також заробітчани можуть добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду добровільно, в індивідуальному порядку. Тоді вони матимуть такі ж умови виходу на пенсію, як і решта працівників.

Особливості врахування стажу, отриманого за кордоном, залежать від наявності договорів про пенсійне забезпечення між Україною і державою, в якій українці працюють. На даний час питання регулювання пенсійного забезпечення здійснюється угодами, котрі були укладені тільки з 23 країнами світу.

Зазначені договори (угоди) розподіляються на два види:

– договори, що діють на території держави, де проживає особа, а отже й виплати здійснює саме вона (укладені з країнами СНД, Угорщиною, Румунією);

– договори, що базуються на пропорційному принципі, за якими кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, здобутий на її території.

За другим принципом Україною укладені договори про соціальне забезпечення з Польщею , Латвією, Естонією, Литвою, Болгарією, Словаччиною, Іспанією, Португалією та Чехією.

Отже, в разі, якщо трудова діяльність здійснювалася на території країни, з якою діє договір за принципом пропорційності, за цей стаж їй буде призначена іноземна пенсія. При цьому, періоди страхування, набуті за кордоном, можуть бути враховані при призначенні української пенсії лише як теоретичні періоди, для визначення права, коли особа не має мінімального страхового стажу (наприклад, для пенсії за віком потрібно 15 років до 01.01.2018).

В разі, якщо заявник працював в країні, з якою укладено договір за територіальним принципом, стаж, набутий за кордоном, буде врахований до загального українського стажу.

Робота за кордоном не враховується при обчисленні пенсії, якщо між Україною та іноземною державою немає договору про соціальне страхування (наприклад: Греція, Італія, Сполучені Штати).

На сьогодні ведеться підготовча робота щодо укладання таких договорів з Німеччиною, Ізраїлем, Сербією та Чорногорією, а також перегляду договорів з Угорщиною, Румунією, Іспанією, та угоди про гарантії прав громадян – учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення, адже це питання дуже хвилює українських заробітчан.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *