fbpx

Багато українців ризикують виїжджати за кордон, знаходячи роботу самостійно на інтернет-порталах і покладаючись на приватне чуття. Цілком може бути, що досвід нелегального працевлаштування виявиться вдалим: ви спокійно знайдете гарне місце, залагодите візові проблеми на місці і залишитеся на довгі місяці. Але, як правило, все це пов’язано з біганиною від поліції, ризиками бути обдуреним, депортованим і просто приниженим без особливих на те причин. Все, що можна порадити при цьому – запасіться медстрахівкою, заведіть хороших знайомих на новому місці, налаштуйтеся на позитив і тоді вже пускайтеся в авантюру. Якщо ж ви прихильник офіційного оформлення будь-яких ділових відносин, то дотримуйтеся ряду правил безпеки, перевірених до вас тисячами набитих гуль.

ЩО ШУКАТИ В КОНТРАКТІ

Шукайте в трудовому договорі пункти про права та обов’язки сторін, вид і характер (постійна, тимчасова) роботи, вимоги до професійних якостей претендента. У документі повинні бути зазначені термін його дії, розмір зарплати та умови виплати, умови праці та проживання, а також все, що стосується страховки і соцгарантій (тривалість робочого дня, вихідні).

Окремий пункт – визначення форс-мажорних обставин та дії сторін при їх появі, перелік додаткових платних послуг. Вам зобов’язані дати договір, укладений не з фірмою-посередником, а безпосередньо з роботодавцем.

ГЕТЬ ВІД ШАХРАЯ

Звернувшись до фірми-посередника, насамперед займіться вивченням її документації: копії свідоцтва про держреєстрацію, ліцензії Мінпраці та соцполітики України (на здійснення посередництва при працевлаштуванні за кордоном справжність перевіряється за списком на сайті відомства). Перевірте наявність договору з посередником.

ВІДГУКИ.

Неодмінно пошукайте в інтернеті: якщо фірма-посередник працює хоча б пару років, досвід співпраці з нею напевно вже кимось описаний. У коментарях, звісно, зустрічається чимало проплачених постів (хвалебних – від самого агентства, лайливих – від його конкурентів), однак, тверезо перечитавши все і осмисливши, відрізнити справжній коментар від фальшивого неважко.

“БЕЗПЕЧНІ” ПОРАДИ

Якщо гризуть сумніви, зателефонуйте в посольство обраної країни і поцікавтеся, чи відкривають в поточний момент робочі візи для українців . Заодно уточнюйте, які документи для цього потрібні, скільки це коштує і займе часу (щоб порівняти з інформацією агентства). Якщо пропонують виїжджати за візою туристичною або іншою, це теж ознака підступу, який, у кращому випадку, закінчиться недобросовісним дотриманням умов. Залиште рідним максимум інформації про те, куди їдете, контакти та копії всіх документів. А паспорт в руки можна давати тільки прикордонникам.

ПО ПРИЇЗДУ.

Приїхавши в чужу країну на три місяці і більше, відразу встаньте на облік в посольство України – це безкоштовно і може стати в нагоді, якщо відбудеться щось непередбачене (військові конфлікти або стихійні лиха, наприклад). Тримайте при собі квитанцію про оплату послуг посередника з вказаною в ній сплаченою сумою та копію закордонного паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (якщо оригінали втратите, копії на руках для поліції та рідної посольства краще, ніж голі заяви на відновлення).

НЯНЬОК ТАМ НЕ БУДЕ

Навіть якщо ви опинилися щасливчиком, якому пощастило з порядним агентством, не думайте, що воно буде з вами панькатися до пенсії. Деякі раптово виниклі проблеми, можна вирішити за допомогою телефонної гарячої лінії, що з’єднує з офісом посередника. Але найчастіше скаржитися їм немає сенсу, адже у них немає ніяких юридичних прав впливати на правопорушення іноземних роботодавців. Всім, кого відправляють, надають номери телефонів місцевих держструктур, інспекцій з питань праці, і якщо виникають проблеми, скажімо, з невиплатою зарплати, краще дзвонити відразу туди.

Все, що стосується проблем зі здоров’ям і лікарняних, лягає на плечі медстраховки, оформлюваної ще в Україні. Дрібні проблеми на зразок необхідності потемпературити кілька деньків вирішуються на місці з роботодавцем – втрясати всі життєві обставини навіть найвідповідальніше агентство не може. Також доведеться самостійно (удвох з іноземною стороною) розбиратися з продовженням віз,адже все залежить від того,як працівник покаже себе на роботі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *